Je vysoko odborná metodika, pri ktorej sa pomocou zostavy špeciálnych hmatov a manuálnych techník dosahuje urýchlenie žilného návratu v ošetrovanej končatine, poprípade celom tele. Pri tejto procedúre dochádza k vytláčaniu kapilárneho riečišťa, nasleduje zlepšenie prietoku krvi tepien a dosahuje sa zlepšenie lymfatickej drenáže. Lymfatickými cievami sa vyplavujú z tela toxíny, splodiny vznikajúce pri látkovej výmene medzi bunkami, vírusy a baktérie.
Tie sa zachytávajú v lymfatických uzlinách. Stimuláciou lymfatického systému pomocou manuálnej lymfodrenáže sa zlepšuje krvný a lymfatický obeh, zmierňujú sa opuchy, odstraňuje sa z medzibunkového priestoru miazgová tekutina a tým sa umožňuje tukovým bunkám umiestnenie do uvoľneného priestoru.
Manuálna lymfodrenáž je veľmi jemná masáž, vykonávaná na koži a podkoží nízkym tlakom, ktorý nesmie vyvolať prekrvenie, začervenanie a nesmie presiahnuť 5,3 kPa. Smer a poradie hmatov sú orientované na priebeh lymfatického systému. Lymfa je drénovaná k spádovým lymfatickým uzlinám. Zostava obsahuje štyri základné hmaty, ktoré sa používajú podľa objemu a tvaru končatiny v daných zostavách pre jednotlivé časti tela. Časť trvania manuálnej drenáže je 45 – 60 minút. Pomocou nej sa z tela odplavuje prebytočná tekutina a odpadové látky, čím dochádza k detoxikácii organizmu a k posilneniu imunitného systému. Pôsobí aj na úbytok tukových buniek a využíva sa aj na zmiernenie celulitídy. Využíva sa hlavne na liečbu a prevenciu chronických lymfedémov na horných a dolných končatinách, jej súčasťou je následná bandáž končatiny a jej polohovanie.
Indikácie:
- Lymfatické opuchy na HK a DK
- Kombinované poruchy prekrvenia
- Pooperačné stavy s jazvami
- Poúrazové opuchy
- Pocit ťažkých nôh
- Obezita
- Dlhodobé nosenie sadry
- Svalová únava po záťaži
- Pred a po športovom výkone
- Migrény
- Celulitída
- Dlhodobá únava
- Ako doplnok pri formovaní postavy
- Pri detoxikačných kúrach